Ще раз про децентралізацію та чому з нею пора закінчувати

02
листопада
09:22
п'ятниця
Додати в календар 2018-11-02 09:22:11 2022-06-29 04:15:08 Europe/Kiev Ще раз про децентралізацію та чому з нею пора закінчувати Event organizer. event@organizer.email

Група керівників і депутатів Піщанської сільської ради, включно з Миколою Мазницею, 1-м заступником голови, Валентиною Деревчук, керуючою справами, депутатами Ігорем Гуртовим, Миколою Дунаєм, в.о. старост та спеціалістами 26-27 жовтня відвідала форум «Децентралізація - трансформація сучасної України», який проходив в облдержадміністрації.

Дніпропетровщина наразі є лідером процесу децентралізації і за кількісними, і за якісними показниками. Про це розповів Перший заступник міністра регіонального розвитку В’ячеслав Негода. На сьогодні в нашій області створено 60 громад, на другому місці Житомирська область – тільки з 45 громадами. Щоб спростити розуміння суті реформи децентралізації в нашій країні, п. Негода порівняв її зі зміною радянської розетки на євророзетку.

Про міжнародний вимір децентралізації говорив Андреас Умланд, німецький політолог, професор Києво-Могилянської академії. Реформа адаптує Україну до життя в Євросоюзі, бо аналогічні зміни пройшли або нині проходять в країнах Європи. Вони є прикладом для змін в Україні, а Україна, в свою чергу, є прикладом для інших пострадянських країн. Колишні радянські республіки, на переконання п. Умланда, в майбутньому скористаються нашим досвідом. Німецький експерт назвав ще одну функцію децентралізації – запобіжник проти сепаратизму.

Свого земляка підтримав генеральний консул Німеччини в Донецьку, офіс якого зі зрозумілих причин тепер знаходиться  в Дніпрі, Вольфґанґ Мьоссінґер. Децентралізація, наголосив пан генеральний консул, є інструментом для реінтеграції Донбасу до України.

На ментальних зрушеннях українців в об’єднаних громадах наголошували антрополог Сергій Кошман та політологи Олеся Яхно-Бєлковська і Віталій Кулик. Найважливіший результат децентралізації – це створення нової якості громадянина, - відзначив п. Кулик. Менталітет громадянина змінюється через усвідомлення себе громадою.

Про перший в Україні пересувний центр надання адміністративних послуг (ЦНАП), що вже працює на Дніпропетровщині, розповів керівник Програми U-Lead з Європою від Sida Камеран Худур, перший секретар посольства Швеції. Клієнти мають змогу отримувати послуги безпосередньо там, де знаходяться. Мобільний ЦНАП – це компактний кейс з ноутбуком, принтером, сканером і модемом з мобільним 3G-інтернетом. Кейс розрахований на шість годин автономної роботи. Працює пересувний ЦНАП таким чином: клієнт телефонує до офісу та робить попередню заявку. До нього виїжджає фахівець і надає ту чи іншу послугу. Обслуговування однієї людини триває 10-15 хвилин.

Про наміри вже найближчим часом отримати за підтримки U-Lead мобільний ЦНАП ішлося в яскравому проморолику Межівської ОТГ, представленим її головою Володимир Зражевським. Планують в цій громаді реконструкцію опорної школи, соціальний автобусний маршрут. Дуже розраховують на передачу в громади земель, що знаходяться поза межами населених пунктів, бо це можливості для залучення інвестицій. Планується будівництво сонячної електростанції та створення лінії виробництва паливних брикетів.

Дещо сенсаційно пролунала заява про необхідність закінчувати з децентралізацією. Виявилося, що Євген Жадан, перший заступник голови Дніпропетровської обласної ради, мав на увазі те, що децентралізація не може тривати вічно. Її слід закінчити за два роки, і до 2020 року виробити сталі, всім зрозумілі правила гри. А стосовно регіонів, де не буде створено добровільні об’єднані громади, Верховна Рада прийме вольове рішення (об’єднає на свій розсуд).

Певною епатажністю запам’ятався виступ радника губернатора Юрія Голика, який заявив про те, що, на його думку, до 2020 року не повинно бути ні районних, ні обласних державних адміністрацій. Керівники в Києві і Дніпрі мало розуміються на тому, що відбувається в провінції. За все мають відповідати люди, які живуть на місцях, - заявив п. Голик. Він висловив бажання, щоб наступного разу ми слухали вже не теоретичні викладки від столичних і зарубіжних експертів, а звіти про пророблену роботу від керівників успішних об’єднаних територіальних громад Дніпропетровської області. При цьому в залі щоб сиділи представники інших областей країни, які приїхали у нас повчитися.

Так і буде, пане Юрію!


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux