Оформлення права власності на землю іноземними громадянами в порядку спадкування.
Процедура оформлення спадкування (у т. ч. земельної ділянки) іноземцями та особами без громадянства не відрізняється від процедури спадкування, визначеної для громадян України. Тобто спочатку іноземець (особа без громадянства) повинен прийняти спадщину у строки, встановлені Цивільним кодексом України. Після закінчення шестимісячного строку, за відсутності заперечень з боку інших спадкоємців та за умови надання необхідних документів, він отримує свідоцтво на право на спадщину (ст. 1268, 1269 ЦК). Після отримання свідоцтва спадкоємцю необхідно зареєструвати свої права на успадковане майно.
Підтвердженням держреєстрації є Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Якщо землі сільськогосподарського призначення прийняті у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, то протягом року з моменту отримання права на них зазначені особи мають їх відчужити (ч. 4 ст. 81, ст. 145 ЗК).
При цьому пункт 15 розділу X "Перехідні положення Отже, відлік річного строку для добровільного відчуження земельної ділянки починається з дати отримання Витягу." Земельним кодексом, що діє станом на сьогоднішній день, встановлено заборону купівлі-продажу або іншим способом відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення.
У випадках коли земельна ділянка не відчужена, право власності на неї іноземців та осіб без громадянства припиняється, тобто вона підлягає примусовому відчуженню. Примусове припинення права власності на земельну ділянку здійснюється виключно в судовому порядку.
Наприклад, якщо іноземець у 2015 році прийняв спадщину, до складу якої входить земельна ділянка сільгосппризначення, а свідоцтво та Витяг отримав лише 23.03.18 р., то відчужити успадковану земельну ділянку він повинен до 23.03.19 р. При цьому слід зауважити, що відповідно до ст. 1296 ЦК видача спадкоємцям свідоцтва ніяким строком не обмежена, а його відсутність не позбавляє їх прав на спадщину. Тобто фактично примусове відчуження успадкованої земельної ділянки може бути відстрочено. |
Звертаємо Вашу увагу на те, що відповідно до Закону України від 31.03.2020 року №552-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» вносяться зміни до законодавчих актів. Законом з 1 липня 2021 року вводиться ринок землі в Україні.
Зміни, які вносяться до законодавства будуть діяти з 01 липня 2021 року.
Зокрема, стаття 145.Земельного Кодексу України передбачає припинення права власності на земельну ділянку особи, якщо земельна ділянка не може належати їй на праві власності та/або у зв’язку з порушенням обов’язку щодо її відчуження протягом установленого законом строку.
Якщо до особи переходить право власності на земельну ділянку, яка за цим Земельним Кодексом не може набуватися нею у власність, ця ділянка підлягає відчуженню її власником протягом року з моменту переходу такого права. У разі якщо відповідно до закону власник земельної ділянки зобов’язаний відчужити її протягом певного строку і земельна ділянка не була відчужена ним протягом такого строку, така ділянка підлягає конфіскації за рішенням суду.
У разі порушення вимог статті 130 цього Кодексу щодо граничної площі земель сільськогосподарського призначення, що можуть перебувати у власності однієї особи, земельні ділянки, площа яких перевищує зазначені граничні розміри, конфіскуються за рішенням суду.
Позов про конфіскацію земельної ділянки подається до суду органом, що здійснює державний контроль за використанням та охороною земель. Конфіскована земельна ділянка за рішенням суду підлягає продажу на земельних торгах. Ціна проданої на земельних торгах земельної ділянки, за вирахуванням витрат, пов’язаних з її продажем, виплачується її колишньому власнику".
Для отримання правової консультації звертайтесь до Новомосковського бюро правової допомоги за адресою: м. Новомосковськ, вул. Гетьманська, 12, каб. 112
тел. бюро: (056 93) 7-50-84, електронна адреса: novomoskovske@legalaid.dp.ua.